06.11.2017

Інтерв'ю прокурора Автономної Республіки Крим Гюндуза Мамедова виданню "Кримська світлиця"

Сучасна прокуратура для завтрашнього Криму


Витоки традицій роботи прокуратури в Криму беруть початок з часів існування на півострові еллінських міст-держав. Це не могло не позначитися на специфіці діяльності прокуратури в Криму. От і сьогодні цей орган змушений працювати в незвичайних умовах, поза територією півострова, який став окупованою зоною. Про те, яку роботу проводить Прокуратура АР Крим сьогодні, розповів в інтерв’ю нашій газеті прокурор Автономної Республіки Крим, державний радник юстиції 3 рангу Гюндуз Мамедов.

- Пане Гюндузе, чим займається Прокуратура АРК, перебуваючи за межами окупованого Криму?

- Після окупації Кримського півострова відповідно до рішення РНБО та указу Президента України Прокуратуру АР Крим у 2014 році передислоковано до м. Києва. Через рік – поліцію АР Крим і Севастополя до м. Одеси. Ще через рік відновлено діяльність ГУСБУ в АР Крим (з дислокацією у м. Херсоні). Штати всіх цих структур не були укомплектовані, не було визначено пріоритетних напрямків роботи правоохоронних органів автономії, все перебувало в процесі становлення. Першочерговим нашим завданням було визначити ці напрями, напрацювати стратегію, алгоритм, надати орієнтири нашим колегам з СБУ і Національної поліції. Укомплектування цих структур та організація і координація роботи, безумовно, зайняли певний час, упродовж якого прокурори змушені були, в тому числі, виконувати роботу слідчих органів безпеки та національної поліції. На сьогодні це питання вирішено.

Задля визначення напрямів роботи наприкінці 2016 року ми провели першу координаційну нараду з представниками правоохоронних органів, державної влади, де визначили пріоритети. Серед них: збір доказів та розслідування воєнних злочинів, порушень норм міжнародного права, розслідування злочинів проти основ національної безпеки України, порушень порядку перетину адміністративного та державного кордону України та інші. Ми реагуємо на всі факти порушення прав громадян України окупаційною “владою” в Криму, вносимо відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Нами напрацьовано власну методику, як розслідувати такі категорії злочинів. Маємо багато фактів, які підпадають під статті Римського статуту, – коли обмежують громадян у праві розмовляти рідною мовою, закривають україномовні школи тощо. Наприклад, з прийому громадян у Харкові: сім’я, де дитина, на той час вже підліток, усе життя навчалася українською мовою – через втрату такої можливості в Криму вони були вимушені поїхати звідти. Щодо фактів порушення права на свободу сповідання віри прокуратурою АР Крим також здійснюється процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях. Всі такі факти розслідуються.


- Але всі ці справи в подальшому мають розглядатися в суді?

- Так, маємо зібрати достатньо доказів, щоб повідомити особі, причетній до скоєння злочину, про підозру.


- Більшість таких осіб перебувають на окупованій території?

- Не всі фігуранти там. Значну кількість обвинувальних актів з особами, не через інститут заочного звинувачення, ми направили до суду. Щодо тих, хто за кордоном, ми вживаємо заходи через правову допомогу від наших колег, відповідно до міжнародно-правових угод.


- Тобто Прокуратура АРК виходить у своїх слідчих діях за межі України?

- Так. Коли я казав про реорганізацію, ішлося про зміну логіки мислення. На сьогодні ми – одна з небагатьох регіональних прокуратур, де третина працівників до цього не працювали в органах прокуратури. Це люди з неурядових установ, учені з досвідом роботи в юриспруденції. Таке рішення прийнято через те, що злочини, з якими ми стикаємося, – тяжкі, їхня юрисдикція – Міжнародний кримінальний суд. Я глибоко впевнений, що найближчим часом буде створено міжнародний трибунал по Україні, по Криму. За рішенням Верховної Ради України ми збираємо доказову базу для МКС. Також ми, звичайно, використовуємо всі можливості національних механізмів. Надаємо матеріали Міністерству юстиції для подачі позовів до ЄСПЛ; Міністерству закордонних справ – до міжнародного суду ООН. Значна частина цих матеріалів – наші, підготовлені з колегами з СБУ та Національної поліції.
Через це дуже важливими перевагами наших співробітників є володіння англійською мовою та знання норм міжнародного права. Організовуємо проведення тренінгів для працівників, запрошуємо вітчизняних та іноземних фахівців, у тому числі тих, хто раніше працював у Міжнародному кримінальному суді.


- Можна вважати, що прокуратура АРК – одна з найсучасніших в Україні?

- Цілком вірно; ми, як і вся прокуратура Україна, відходимо від принципів «совка», і логіка мислення змінюється, в нас молодий колектив. Коли прокурор працює тільки в одному напрямку, – то перебудовуватися йому важко. Тому збираємо переважно молодь, їй легше перелаштуватися, зрозуміти, що робимо. Коли ми тільки починали, багато хто запитував: як те і те будемо робити? От можу сказати, що фахівців з розслідувань порушень норм четвертої женевської конвенції 1949 року – в світі обмаль. Більше того, ситуація, яка склалася з Кримом, – унікальна, в світі немає таких прецедентів. Тому фахівців саме з таких питань дуже мало, практично немає. І саме ми виховуємо таких людей. Не тільки прокурорів, а й слідчих Нацполіції та СБУ. Бо і специфіка розслідувань, і методика суттєво відрізняються від загальнокримінальних злочинів. У цьому полягає наша специфіка.


- Люди звикли чути конкретні прізвища, звинувачення…

- Я – прокурор, тобто той, хто застосовує право. Вважаю, що поки людину не засуджено, вона має бути захищеною. Називати людину злочинцем, поки йде слідство, – помилка.


- Як Ви оцінюєте сучасний стан речей у Криму?

- Там запроваджується активна колонізація півострова, суттєво змінюється демографічна ситуація. Це заборонено міжнародним законодавством, і ми намагаємося доводити цей факт.


- Що зараз головним Ви бачите для себе?

- Для нас найголовніше – це те, щоб наші громадяни в Криму зберегли свою українську ідентичність. Вони мають залишатися громадянами України, не забувати про це. Для цього ми також проводимо певну роботу в ЗМІ, у соціальних мережах, щоби люди знали свої права!..

І ми розраховуємо на допомогу нам у цій справі – в тому числі й від «Кримської світлиці».

Спілкувався Олександр Ярошевський

кількість переглядів: 2842