16.06.2022

Незаконне кримінальне переслідування українських військовополонених моряків: заочно судитимуть ще двох окупаційних суддів

За процесуального керівництва прокуратури автономії, у порядку спеціального досудового розслідування, до суду скеровано обвинувальні акти стосовно двох «суддів Київського районного суду м. Сімферополя». Дії обвинувачених кваліфіковано як порушення законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України). Санкція статті передбачає позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років.
 
Встановлено, що у листопаді 2018 року, у Чорному морі, були захоплені в полон члени екіпажу катерів Військово-Морських Сил Збройних Сил України «Бердянськ», «Нікополь» та буксиру «Яни Капу». У подальшому, окупаційні правоохоронці незаконно порушили проти українських моряків кримінальну справу за, нібито, «незаконний перетин державного кордону РФ», тобто за злочин, який вони не вчиняли, та за загально кримінальною статтею. Вказані дії є серйозним порушенням Женевської конвенції про поводження з військовополоненими 1949 року, оскільки військовополонених можна притягувати до кримінальної відповідальності тільки за воєнні злочини.
 
Однак, обвинувачені, у складі колегії суддів, проігнорували відповідний статус українських військових та задовільнили незаконне клопотання про обрання їм запобіжних заходів у вигляді тримання під вартою.
 
Таким чином, «судді» порушили ряд статей Женевської конвенції, зокрема статті 84 відповідно до якої, військовополонених повинен судити лише військовий суд та статті 130, яка зазначає, що позбавлення військовополоненого права на справедливий та належний судовий процес – це серйозне порушення міжнародного гуманітарного права.
 
Досудове розслідування здійснювалося CУ ГУ СБУ в АР Крим.
 
Нагадаємо, що раніше правоохоронці автономії скерували обвинувальні акти стосовно одного із вказаних суддів за ч. 1 ст. 438 КК України. Встановлено, що обвинувачений причетний до незаконного кримінального переслідування учасників мітингу на підтримку територіальної цілісності України біля Верховної Ради АР Крим 26 лютого 2014 року, а також незаконного засудження українського активіста.
 
Відповідно до ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

кількість переглядів: 1085