16.02.2017

Інтерв'ю прокурора Автономної Республіки Крим Гюндуза Мамедова телеканалу Hromadske

«У справах 80 кримських депутатів є докази державної зради» — прокурор Криму
16 лютого, 2017
Ще влітку 2014-го, коли Росія остаточно анексувала Крим, Генпрокуратура вирішила перемістити Прокуратуру Автономної республіки Крим до Києва. Фактично це було відтворення відомства із нуля, оскільки більшість прокурорів на півострові перейшли працювати до підконтрольної Кремлю «прокуратури Республіки Крим».
У грудні 2016-го відновлену на материку прокуратуру АРК очолив Гюндуз Мамедов із Одеси. Тоді ж до суду нарешті потрапили перші 11 обвинувальних актів стосовно колишніх депутатів парламенту півострова, яких підозрюють у державній зраді.
Втім, прокурор каже — судитимуть щонайменше 80 колишніх кримських народних обранців. Не залишаться без уваги і міліціонери, судді, працівники інших державних структур. Також займуться порушенням прав людини в окупованому Криму. Незабаром прокуратура обіцяє створити відкритий реєстр, до якого будь-хто зможе додати факти утисків українських громадян у Криму.
Детальніше про це — в ексклюзивному інтерв’ю Гюндуза Мамедова проекту «Громадське.Крим».
Фото: Громадське
У чому саме підозрюються кримські депутати, матеріали справ яких уже дійшли до судів? Які правопорушення вони скоїли, і що їм інкримінується?
Наразі вони звинувачуються в тому, що за ст.111 ч.1 — це державна зрада — брали активну участь у голосуванні за незаконні рішення і підзаконні акти, що призвело до окупації Криму. Це тяжкі злочини, санкція цієї статті передбачає від 12 до 15 років позбавлення волі з конфіскацією або без неї.
Зараз справи майже півтора десятка людей (екс-депутатів ВР Автономної республіки Крим) дійшли до судів. Це не всі підозрювані?
Безумовно, цих людей набагато більше. Наприклад, депутати Автономної республіки Крим, їхня конституційна більшість — це близько ста. Є, звичайно, серед них ті, хто взагалі був відсутній на голосуванні за незаконні рішення, є депутати, щодо яких на даний момент тільки збираються докази. Але можу з упевненістю сказати, що основні активні учасники цього голосування — це приблизно 80 осіб. Щодо них усіх у нас є докази. І найближчим часом ми спрямуємо обвинувальні акти до суду.
Вам вдалося встановити, що ось цей список, ці 80 осіб, дійсно брали участь в голосуванні?
26 або 27 лютого, як ми любимо зазвичай на своїх нарадах говорити, — це особлива увага для нас, оскільки ми вважаємо це початком початку. Це була якраз псевдозаміна прем'єр-міністра (Автономної республіки Крим — Ред.) Могильова на Аксьонова, яка рішенням Адміністративного суду в Києві була пізніше визнана незаконною. Дійсно там відбувалися незрозумілі певні дії. Нами ведеться окремо у цій частині слідство. І я думаю, що незабаром ми визначимося і в частині тих депутатів, які брали участь саме 27 числа.
Ми зараз говоримо про депутатів, які зокрема брали участь в голосуванні за так званий «референдум», за так звану «конституцію Криму», за так звану «декларацію про незалежність республіки Крим». У нас є за цими всіма фактами незаперечні докази їхньої участі.
Є свідчення свідків?
Є й свідчення, є і докази, звісно.
Якщо вже говоримо про держзраду, це тяжкі злочини. Але всі вони відбулися не без допомоги, а часто і за активної допомоги тодішніх кримського главку міліції, СБУ, прокуратур, судів тощо.
Ми створили перелік правоохоронних органів, які на той момент були в Автономній республіці Крим, їх десь близько двадцяти. Окремими справами щодо деяких правоохоронних органів слідство веде Генеральна прокуратура, це зокрема щодо військової прокуратури, судів, СБУ. А щодо деяких правоохоронних органів — МВС, колишні наші колеги, які займалися наглядом у військовій сфері — займаємося ми. Зокрема, щодо одного з них, — він колишній наш колега, високопоставлена ​​особа у військовій прокуратурі («прокуратурі» окупованого Криму — Ред.). Ми нещодавно оголосили йому підозру, і незабаром відправимо по ньому теж обвинувальний акт до суду.
Скільки це тисяч людей? Адже тільки в МВС у Криму до анексії працювало близько 12 тисяч осіб.
Ми до цієї ситуації масово не ставимося, тому що за кожною людиною є певна своя дія або бездіяльність. Ми повинні розумну оцінку їхнім діям давати. У кожній ситуації ми окремо хочемо ухвалити рішення. Тобто масово таврувати людей не збираємося, повинні бути певні проступки в їхніх діях при переході на бік окупаційної влади, вчинені на шкоду інтересам нашої держави.
Але ж тоді багато хто може міркувати — я ж простий дільничний, а не керівник главку. Ну і що, що змінив погони і шеврони на російські?
Тут двояка ситуація... ви зачепили саме ту ситуацію, яка турбує дуже багатьох людей. Давати оцінку посадовим особам, які перейшли на бік окупаційної влади, достатню для того, щоб визнавати їх державними зрадниками чи ні. В цій ситуації ми більше зважаємо на факти, коли вони перейшли на бік окупаційної влади і надалі продовжують здійснювати незаконні дії щодо наших же громадян, які перебувають на території півострова Крим. От до таких — у нас особлива увага.
У Криму є проблема порушення прав людини. Вона має системний характер — політичні переслідування, тиск на журналістів, членів Меджлісу і мусульман кримських з боку підконтрольної Кремлю місцевої влади — ви якось реагуєте на це?
Ми створили реєстр осіб, чиї права були порушені. Найближчим часом він буде на нашому офіційному сайті. Будь-який громадянин зможе зайти на цей сайт і взяти участь — дописати чи повідомити про інші подібні факти, які йому стали відомі.
Тобто, і громадські правозахисні організації зможуть реагувати, тому що буває, що у них інформація про порушення раніше з'являється?
Абсолютно правильно.
У вас немає можливості в Криму проводити розслідування. Як в такому випадку ви працюєте?
На жаль, ми обмежені в роботі на нашій території, оскільки вона окупована. Сподіваюся, це тимчасово. Тому дуже активно працюємо з правозахисними організаціями, моніторимо постійно засоби масової інформації. Основну інформацію ми беремо саме зі ЗМІ. Особлива участь в цьому і громадських організацій, які нам дуже сильно допомагають.
Є і звернення самих постраждалих громадян. У зв'язку з цим ми вирішли проводити виїзні прийоми громадян по території всієї України. Будемо фіксувати одночасно і факти порушення, які їм довелося випробувати саме з боку окупаційної влади, і порушення, із якими стикаються на материковій Україні вимушені переселенці із Криму.
 
 
 
 
 
 

кількість переглядів: 4891